HAMİLELİKTE İLK ÜÇ AYIN ÖNEMİ
02 Eylül 2022

Gebelik bir kadının yaşamının en önemli ve hassas dönemidir. Gebeliğin ilk 3 aylık periyodu ise en çok dikkat edilmesi gereken zamandır.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Deniz İNAN;

Birinci trimester yani gebeliğin ilk üç ayı çok dikkat etmemiz gereken bir dönemdir. Gebelik adet rötarından itibaren 3-4 gün içerisinde kanda ve idrarda çıkmaktadır. Yaklaşık 1500 hcg değeri ve ultrason ile görülebilmektedir. İlk 1500 yüzdelik değer de ortama 3 milimetre kadar yer kaplamakta. Daha sonra bu durum bir santime kadar gelmektedir. Gebelikte ilk 3 ay son adet tarihinin başlangıç gününden itibaren hesaplanır ve 12. Haftaya kadar olan süreyi kapsar. Gebeliğin ilk tespit edildiği dönem genelde son adet tarihine göre 5.-6. Haftalar civarında olmaktadır. Bu mutlu haberi alan annenin artık gebeliğin devamı konusunda da dikkatli bir plan yapması gerekmektedir. Çünkü gebeliğin ilk 3 ayı bebeğin küçük bir hücreden tüm organları oluşmuş bir fetüse dönüştüğü kısa ancak hızlı gelişen bir süreçtir.

Gebeliğin ilk 3 ayında neler olur?

Kalp gelişimi için en kritik dönemdir.

Beyin oluşumu başlar. Ancak bu süreç diğer trimesterlerde ve hatta doğum sonrası da devam eder.

El ve ayak tomurcuklanmaları başlar.

Sinir sistemi, sindirim sistemi, kas iskelet sistemi, böbrekler gelişir.

Gebeliğin 6. haftasında ise ortalama kalp atışını görebilmekteyiz ve bebeğimiz ortalama 0-4 mm metre civarında olmaktadır. Eğer durum ilerlerse ve herhangi durum olmazsa bu 10. hafta geldiği zaman bir santimetre kadarda ulaşabilmektedir. Gebelikte kullanılması gereken ilaçlarımız vardı. Özellikle ilk üç ayda folik asit ile desteklenmesi gerekmektedir.

Sağlıklı bir gebelik için kendi doktorunuzun dediklerinin dışına çıkmayın. İyi günler dilerim dedi.