BASIN DUYURUSU
30 Ocak 2022

Bazı basın yayın organlarında yayınlanan “Şanlıurfa'daki hastane koltuklarıyla gündemde Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum bölümü bekleme salonundaki koltukların hali tepkilere neden oldu” başlıklı haberle ilgili olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma hastanesinde kasım ayı itibariyle bekleme alanlarındaki koltukların yıkama, bakım ve onarım işlemeleri ile refakatçi koltuklarının bakım onarım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Öncelikle yıkama işlemi 1 ay içerisinde 4 partide bitirilmiş bu süreçten sonra bekleme koltukları ile refakatçi koltuklarının bakım onarım işlemleri gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte çocuk acil, erişkin acil ve kadın doğum acilin muayene alanındaki koltukları deri koltuklarla değiştirmiştir. Tüm katlardaki ve polikliniklerdeki arızalı döşemesi yırtık bekleme koltuklarının bakım onarım ve döşemeleri bitirilmiştir. Kadın doğum acil dış alan tay tüyü bekleme koltukları da deri olanlarla değiştirilecekti ancak deri koltuk döşemelerinin yeni bitmesi önceki yıkanan tay tüyü koltukların kirlenmesi ve deterjanlı bezlerle silinmesinden dolayı koltuklarda solma olduğu görülmüş ve kötü görüntüye neden olduğu gözlemlenmiştir. Doğum acil giriş bekleme alanında yer alan söz konusu tay tüyü koltuklar yenilemesi tamamlanan deri oturma grupları ile değiştirilerek sorun çözüme kavuşturulmuştur.

Sonuç olarak hastane büyük olduğundan yenileme işlemleri peyderpey yapılmaktadır. Tüm hastanedeki oturma grupları yenileme işlemleri bir ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir.