HEKİM KONTROLÜNDE HİÇBİR AKNE TEDAVİSİ KORKUTUCU DEĞİLDİR !
06 Nisan 2021

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıları Uzmanı Dr. Ecem CANTÜRK NAZLI yaptığı açıklamada ;  Akne vulgaris; ergenlik döneminde oldukça sık görülen ve son yıllarda erişkin dönemde de sık görmeye başladığımız kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Özellikle ergenlik döneminde hastalar üzerinde yoğun psikolojik etkileri olabilmektedir. Bu nedenle tedavi başarısı önem arz etmektedir.

Oral izotretinoin tedavisi orta ve şiddetli akne vulgaris hastalarımızda tedavi başarısı oldukça yüksek olan bir seçenektir. Polikliniğimize başvuran hastalarımızda bu tedavinin yan etkileri, tedavi süresince dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılarak ve gerekli tetkikler yapılarak uygun dozlarda tedaviye başlıyoruz. Hastalarımızın tedaviyle ilgili önyargıları var ise bu endişelerin (özellikle kısırlık yaptığı düşüncesi) yersiz olduğu; ilacın gebelik durumunda bebeğe zarar verebileceği ve bu nedenle kullanım süresi boyunca ve ilacı bıraktıktan 2 yıl sonrasına kadar gebe kalmamaları gerektiği konusunda uyarıyoruz. Tedavinin en az 4 ay ara verilmeden kullanılması gerekmekte olup hastanın kilosuna uygun toplam doza ulaşmadan ilacın kesilmesi durumunda nüks ihtimali artmaktadır. Son yıllarda tedaviye dirençli hafif akne vulgaris hastalarında da düşük doz oral izotretinoin tedavisi önerilmekte olup erken dönemde başlanan tedavi ile akneye bağlı iz kalma ihtimalini düşürmüş oluyoruz.

Akneleri nedeniyle yoğun psikolojik sorunlar yaşayan, dirençli akne sorunu olan hastalarımız oral izotretinoin tedavisinden korkmamalılar diye düşünüyorum. "Hekim kontrolünde hiçbir akne tedavisi korkutucu değildir" ifadelerini kullandı.

Untitled-1asa.jpg