İYİ UYGULAMA ÖRNEĞİ - 3
31 Mart 2021

 

İYİ UYGULAMA ÖRNEĞİ

 

Gönderen İl: Şanlıurfa

Uygulama adı: Portable televizyon kullanımı

Sağlık tesisi adı:  Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Neden ihtiyaç duyuldu: Pediatri yoğun bakımda ve  Erişkin ve Pandemi  yoğun bakımlarda  yatan bilinci açık hastaların yatışa ve yapılan girişimlere bağlı ajitasyonunu en aza indirmek  ve deliryuma girme tablosunu azaltmak amacıyla uygulama başlatılmıştır. 

Hangi alanda uygulandı(Polk,Servis,Acil,Ameliyathane,Lab. Vb): Pediatri yoğun bakım ve Erişkin Yoğun Bakımlar , Pandemi Yoğun Bakımlar

Ne zaman uygulandı : Kasım/2020 ayından itirabaren

Nasıl uygulandı: Yoğun bakımda yatan bilinci açık hastalara usb belleğe ilgilerini çekebilecek içerikler(çizgi film,eğitici videolar,eğitici oyunlar,belgeseller,müzik.film) yüklenerek gönderilen fotoğraflarda görüldüğü şekilde yatak başında izlemeleri sağlanmıştır.

Kim tarafından uygulanabilir  Yoğun bakımda çalışan tüm sağlık çalışanları

Uygulamada yaşanan problemler: Problem yaşanmadı

Uygulama yapmak isteyenlere tavsiyeler:Yatak sayısına bağlı olarak tv sayısının planlanması

Hangi tip sağlık tesisinde uygulanabilir/uygulanamaz : Genel hastaneler

Ne işe yaradı: Hasta yakını ve hasta arasında ayrılık anksiyetesinin azaldığı, hastaların  tedavi sürecinde uygumalara daha uyumlu olduğu , yoğun bakımda yatışa bağlı yalnızlık hissinin azaldığı, yatış sürecinin hastalarda yarattığı duygusal travmanın azaldığı,çocukların sağlık çalışanlarına karşı bakış açısının iyi yönde geliştiği gözlemlenmiştir. Erişkin hastalar deliryuma girme tablolarının azaldığı, hasta ajitasyonu ve anksiyetesinin azaldığı gözlemlenmiştir.

 


45513690-225b-416e-9933-6278638f1858.jpg
95090046-32f6-41de-9998-20d38f7d4c45.jpg