AÇIKGÖZ'DEN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI
29 Mart 2021

Sağlık çalışanı ve hekim olmanın, başta insanı sevmek ve mesleğine yürekten inanmak olduğunu kaydeden Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Abdurrahman Açıkgöz yayınladığı mesajda ; 14 Mart 1827’de, ülkemizde modern tıp eğitimi başlamış ve tarihte ilk kez, 14 Mart 1919’da İstanbul’u işgal eden kuvvetlere karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak bir bayram olarak kutlanmıştır. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının ülkemizi savunma hareketi olarak başlamıştır. Bu gün ise İçinde bulunduğumuz küresel salgın Yeni tip koronavirüs (Covid-19) karşı savaşta sağlık çalışanları ön saflarında mücadele etmektedir.

Koronavirüs vakasının Türkiye'de ilk tespit edildiği 11 Mart 2020 sonrasında böylesi zor bir dönemde ailelerinden ve sevdiklerinden uzak kalan, sürecinin en ağır yükünü taşıyan, mesai kavramı gözetmeksizin özveriyle çalışan, canları pahasına sağlık hizmetlerinin bütün alanlarında insanımızın yardımına koşmaya devam etmektedir.

Ülkemizde modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilen 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, bu onurlu ve meşakkatli mesleğin mensuplarını bir kez daha saygıyla selamlıyor, Yeni tip koronavirüs (Covid-19) mücadelesinde kaybettiğimiz ve ebediyete intikal eden tüm mesai arkadaşlarımızı minnet ve rahmetle anıyorum.dedi.