100 YAŞINDAKİ HASTAYA KALICI KALP PİLİ TAKILDI
06 Aralık 2019

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Selçuk OPAN ve ekibi 100 yaşındaki hastaya başarılı bir şekilde kalıcı kalp pili taktı.
1919 doğumlu Avaş d. İsimli hasta bayılma ve genel durum bozukluğu şikayetleri ile acil servisimize başvurdu. Acil serviste yapılan tetkiklerde kalp atım hızında ileri derecede yavaşlamaya sebebiyet veren ritim bozukluğu saptandı. İvedilikle yoğun bakıma yatırılan 100 yaşındaki hastaya hastanemiz kardiyoloji uzmanlarından Dr. Selçuk OPAN ve ekibi tarafından hastanemiz anjiyografi ünitesinde kalıcı kalp pili takıldı. 1 saat kadar süren işlem lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Hasta işlem sonrası 48. saatte taburcu edildi.
KALP PİLİ NEDİR
Kalp ritim bozukluklarının bazı tipleri; hastada hayati tehlike oluşturacak şekilde kalp hızında düşmeye sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda kalıcı kalp pili takılması zorunlu bir hal almaktadır. kalp pili kalp atımı için gerekli uyarıyı sağlamakta bu sayede uyarılan kalp kendi kasılma gücü vasıtası ile kasılarak normal kalp atımını gerçekleştirmektedir.