HASTANELERİN GİZLİ KAHRAMANALARI
08 Kasım 2019

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim V.Uzm.Dr.Abdurrahman AÇIKGÖZ , Başhekim yardımcısı Dr. Ahmet YÜKKALDIRAN Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Tülay İSTEGÜN , Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Abdülselam BİDER ve hastane yönetiminin de katılımlarıyla 8 Kasım Dünya Radyoloji gününde hastanemizde görev yapan radyoloji personellerini unutmadı.
Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim V.Uzm.Dr.Abdurrahman AÇIKGÖZ başta hastanemiz olmak üzere tüm radyoloji çalışanlarının 8 kasım Dünya Radyoloji gününü kutluyorum dedi.
Konuyla İlgili Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Birim Sorumlusu Dr.Şükran GÜLER ;
124 yıl önce 8 Kasım 1895 tarihinde Alman fizikçi Prof. Dr. Wilhelm Conrad ROENTGEN 'in x-ışınlarını keşfetmiş ve insanlığın hizmetine sunmuştur. Tarihte Bugün radyoloji biliminin doğduğu gün olarak kabul edilmektedir.
Radyoloji alanındaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler, doğru kullanıldığında hastalıkların tanı ve tedavisinde önemli rol aldığı ve sağlıklı yaşam kalitesini artırdığı kuşkusuzdur. Ancak; radyolojideki gelişmelerin birçok yararı yanında, radyasyon gibi bazı olumsuz etkileri de olduğu gerçektir. Bu nedenle radyasyon uygulaması kesinlikle hekim kararıyla ve fayda-zarar değerlendirmesi yapılarak hasta lehine fayda sağlayacak ise yapılmalıdır. Aksi halde; gereksiz radyolojik tetkiklerin oluşturduğu radyasyon vücutta kanser dahil bir çok ciddi etkiler yaratabilmektedir. Başta Şanlıurfa eğitim ve Araştırma Hastanesi daha sonra tüm radyoloji çalışanlarının 8 Kasım dünya radyoloji gününü kutluyorum dedi.