26 EKİM HASTA HAKLARI GÜNÜ
28 Ekim 2019

Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesinde Hasta Hakları Birimi tarafından ‘’26 Ekim Hasta Hakları Günü’’kutlandı.
Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hasta hakları birim sorumlusu Fidan KAYA ; Bilindiği üzere; hastanın öncelikle yararını gözeterek zarar görmemesini, özerkliğini ve hakça bir sağlık hizmeti alabilmesini hedefleyen hasta hakları ile ilgili uluslar arası ve ulusal düzeyde çeşitli mevzuatlar bulunmaktadır. Ülkemizde 1998 yılında 26 Ekim ‘’ Hasta Hakları Günü ‘’ olarak kabul edilmiştir.
Günün anlam ve önemini hatırlatmak, farkındalık oluşturmak amacıyla hastanemizde ‘’26 Ekim Hasta Hakları Günü’’ konulu stant açıldı. Ayaktan tedavi için başvuran hasta ve hasta yakınlarına Hasta Hakları ve sorumlulukları konusunda bilgilendirme yapılarak broşürler dağıtıldı.
Hasta Hakları Birimimiz tarafından yatarak tedavi gören hastalarımız ziyaret edilerek hasta ve hasta yakınlarına geçmiş olsun dileklerini iletip, hasta hakları ve sorumlulukları konusunda kısa bilgilendirmeler yapıldı.
Ayrıca; Hastanemiz personellerine Hasta Hakları ve Sorumlulukları, Hasta Mahremiyeti ve Hasta memnuniyeti konularında eğitim verildi.