Gebe Okulu
30 Mayıs 2019

Hastanemiz bünyesinde anne adaylarını eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla oluşturulan “Gebe okulu” açılışı yapıldı. Doğuma hazırlık kursumuzda her hafta konunun ehli kişiler tarafından eğitim verilmekte.

Gebelik, fiziksel ve psikolojik değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Gebelerin kendisi ve bebeği ile ilgili endişeleri, doğum ve lohusalık döneminin kaygılı ve sıkıntılı geçmesine neden olmaktadır. Doğum, kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimlerden birisidir. Gebenin doğuma aktif bir şekilde katılması, sağlıklı bir bebek sahibi olması, doğum sürecini rahat geçirmesi için doğum öncesi eğitimler çok önemlidir. Gebelik döneminde yapılan eğitimler, anne adayını doğuma hazırlamakta, aileyi fiziksel ve psikolojik doğum sürecine dahil etmektedir. Bu bilinçle hastanemizde devam eden “gebe eğitimleri” daha profesyonel hale getirilmiş, gerekli düzenlemeler yapılarak gebelerin eğitimi için uygun bir ortam sağlanmış ve eğitim materyalleri sağlanmıştır. Hafta içi her Çarşamba günü saat 10:00-12:00 arası yapılan 4 hafta süren bir programı devam etmektedir. Doğuma hazırlık eğitimi alan gebelerin, doğum süresince verilen kesintisiz profesyonel destek ile doğumun süresinin kısaldığı, sezaryen oranlarının düştüğü, ağrı kesici ve diğer ilaçlara ihtiyacın azaldığı, pozitif doğum hatıraları kazanıldığına inanıyoruz.

Gebe Okulumuzda gebelik dönemi, doğuma hazırlık, lohusalık dönemini içeren eğitimler veriliyor. Gebe Okulunda sağlıklı bir gebelik süreci için gebelikte beslenme, gebelikte yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri, üreme organlarının anatomisi, normal doğum, bebeğin gelişimi ve bakımı, gebelikte tehlike işaretleri,  vs. konularında eğitimler veriliyor. Her hafta pilates, nefes ve gevşeme egzersizleri uygulanıyor.

Grup eğitimleri sayesinde diğer gebeler ile etkileşimler arttırılarak, daha pozitif, mutlu ve sağlıklı gebelikler geçirmeleri hedefleniyor.

Bu eğitimler sayesinde, doğumun doğal ve sağlıklı bir eylem olduğunu fark etme, bedene ve bebeğe güvenerek, doğum anının heyecanını, doyumunu ve bebeğe kavuşma anının mutluluk verici duygusunu yaşamalarını sağladığına inanılıyor.  

Her hafta Çarşamba günü 10:00-12:00 saatleri arasında tüm gebelerimizi okulumuza bekliyoruz.