Anevrizma damarda balonlaşma ameliyatı
07 Mayıs 2019

Or.Dr.Ferid CEREB ; Hastamız Karın ağrısı nedeniyle başka bir polikliniğe başvuruyor ve oradan kalp ve damar cerrahisi kliniğine yönlendiriliyor. Şanslı bir hastamız çünkü hastalığı vaktinde tespit edilebildi ve biz de müdahale edecek vakti kazanmış olduk.

Karındaki ana damarında ve bu damarın derine giden dalında anevrizması(balonlaşması) mevcuttu. Damar anevrizması (balonlaşması) saatli bomba gibidir böyle bir damarın ne zaman patlayacağını bilemezsiniz bazı hastalarda hiç bulgu vermezken bazı hastalarda karın ağrısı veya karında nabız veren kitle olarak kendini belli edebilir.

Bu hastamızdaki gibi karın içi derine giden dallarda da balonlaşması olan hastalar en tehlikeli hasta grundadır çünkü çok geç belirti verir ve açık ameliyatı çok zordur. Hastamız 84 yaşında ciddi kalp yetmezliği olan kalp kasılması normalin 4te biri oranına kadar azalmış bunun yanında ciddi KOAH (bronşit) hastalığı olan bir hastaydı. Zaten bizim hastamızın ek hastalıklarından dolayı açık ameliyatı çok riskli olacaktı.

Bu sebeplerden dolayı hastamızla ve çocuklarıyla konuşup kapalı ameliyat kararı aldık. Karındaki balonlaşmış damarın içine kasıktan girerek yeni bir damar yerleştirdik. Ve derine giden balonlaşmış ikinci bir damarı da özel bir yöntemle yine kasıktan girerek kapattık. İşlem süresi yaklaşık 30 dakika sürdü, hastamızın hiç kan kaybı olmadı hiç anestezi almadı veya solunum cihazına bağlanması gerekmedi. Bu şekilde aynı akşam serviste takip edildikten sonra günlük hayatına devam etti ve ameliyat sonrası ikinci gününde taburcu oldu.

Damar anevrizma (balonlaşma) işlemleri veya tüm damar tıkanıklığı işlemleri artık kapalı yöntemlerle başarılı bir şekilde yapılıyor. Hastalarımız bu hastalıklar ve tedavileri hakkında iyi bilgi almalı ve vaktinde doktora başvurmalıdırlar. Şanlıurfa da ve Şanlıurfa eğitim ve araştırma hastanesinde bu şekilde bir işlemin ilk kez bizim kliniğimiz tarafından yapılması bizi çok mutlu etti.